DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.11.2016 20:04:45 

Vítejte na www.gabushka.wbs.cz !

MÁTE DOMA KOLII?

VÝŽIVA KOLIE

Malé štěně by mělo dostávat krmení 4 - 5 x denně. Později se počet krmení snižuje na 3, kolem 6 měsíců věku na 2 a po roce věku stačí jedno krmení denně. Štěně má dostávat potravu čerstvou, přiměřeně teplou a podávanou vždy na stejném místě. Krmení má být podáváno v pravidelných intervalech.

Základní potravinou psa již odnejútlejšího věku je maso a to jak svalovina tak vnitřnosti. Vhodné je hovězí, telecí, koňské, drůbeží, méně vhodné je vepřové. Vhodné jsou i ryby, ovšem zbavené velkých kostí. maso by mělo být tepelně upravené což platí hlavně o vepřovém. Jako příloha k masu jsou nejvhodnější těstoviny, rýže, ovesné vločky nebo pečivo, dále nastrohaná zelenina (mrkev- karoten) a ovoce. Dále můžeme podávat sýry, tvaroh, mléko a další běžné potraviny. Štěněti podáváme mléko běžně, ale dospělý pes, který si již na mléko odvykl může mít po něm průjem. Asi jednou týdně můžeme psovi přidat do krmení syrové vejce. Dobrým doplňkem potravy psa jsou kosti, ale dbejte na to, aby byly skutečně jen doplňkem a nikoli základní složkou potravy. Ve větším množství mohou způsobit zácpu a jiné veterinární komplikace. Naprosto nevhodné jsou trubkovité kosti, které se štípou, pes si jimi může smrtelně poranit zažívací trakt. Vhodné jsou syrové stehenní kosti telecí a velké klouby. Mohou také dostávat chrupavky nebo drobnější kosti ze zcela mladých zvířat a drůbeže.

Potrava psa nemá být nikdy příliš slaná a kořeněná, krmení má být hutné, nikdy ne vodnaté (řídké polévky). Kolie velmi rády konzumují buchty, lívance a podobná sladká jídla a pečivo. Toto není na škodu, pokud není pes obézní. U psů se sklonem k tloustnutí musíte ovšem od podobné potravy upustit.

V současné době je na trhu velké množství nejrůznějších granulí a hotového krmení pro psy. Často se mohou doplňovat s vařenou potravou nebo podávat výhradně jen granule. Jsou rychlým,pohodlným a vyváženým prostředkem k nakrmení psa.

Doplňkem krmení mohou být různé vitamínové přípravky. Zde ovšem platí, že méně je někdy více (zvláště přípravky s obsahem vit.D - Infadin), který se velice snadno předávkuje.

K pití má mít pes neustále k dispozici čistou studenou vodu. Nedovolte psovi, aby pil z kaluží a jiných pochybných zdrojů vody, kde je nebezpečí přenosu infekčních chorob (leptospirózy).

Pravidelně sledujte výkaly psa, abyste předešli případnému seslabení organizmu cizopasníky (pravidelné preventivní odčervení), průjmy nebo zácpami.

OŠETŘOVÁNÍ KOLIE

Pro kolii je ideální, může-li být chována venku a to celoročně. To ovšem platí pro dospělého zdravého psa. Přinesete-li si domů štěně odchované pouze v bytě chovatele, nemůžete je hned dát do boudy na zahradě. Musíte ho pozvolna zvykat venku. Nepodceňujte nepříznivé počasí a nezapomínejte, že štěně nemá ještě odolnost dospělého psa. Nebezpečné je promoknutí štěněte.

Kolie velmi dobře snáší nepohodu i mrazy. Je na to vybavená svojí hustou, výborně izolující podsadou, ovšem za předpokladu, že má suchou, teplou, průvanu prostou a úměrně velikou boudu, nejlépe dřevěnou. Ve zvláště silných mrazech může být vchod do boudy zakryt silnou tkaninou, tak aby mohl pes volně vycházet a vcházet. Nikdy kolii k boudě nepřivazujte, zničili byste její srst, kostru, ale hlavně charakter. Pokud nemůže pes volně běhat po celé zahradě, oploťte mu okolí boudy tak, aby ve výběhu byl v každé denní době alespoň z části stín.

Bude-li váš pes sdílet s vámi váš byt, vyhraďte mu pro odpočinek klidný, nepříliš teplý kout, kde nebude nikomu překážet a kam si bude moct jít kdykoli lehnout. V místě odpočinku psa by neměl být průvan, protože kolie na něj často reagují očními záněty.

Kolie je velmi ráda v lidské společnosti. Mluvte hodně na svého psa, naučí se vám naslouchat a rozumět každému vašemu slovu. Kolie je původem pastevecký pes a proto potřebuje pohyb. Dopřejte jí ho co nejvíce, ale malé štěně nenuťte k příliš dlouhým procházkám. Jeho kostra není ještě dostatečně silná  a mohlo by dojít k uvolnění vazů, kloubů, prošlápnutí nadpsrstí... Zvykejte psa už od malička na hluk, dopravní prostředky, lidi i jiné psy.

Kolie také většinou rády plavou a tak máte-li možnost, dopřejte svému psovi tuto radost v čisté řece nebo rybníku. Mladý pes může mít zpočátku z vody strach, takže ho nesmíme nutit násilím nebo ho do vody házet. Většinou stačí příklad jiného psa nebo majitele k tomu, aby mu dodal odvahy. Po takovém vykoupání ale musíte psa nechat důkladně proběhat na sluníčku a uschnout, i když se často voda přes hustou podsadu ani nedostane ke kůži. Kolie pak po uschnutí vypadá skvěle. Koupání doma a šamponování je lépe omezit co nejvíc. Takové časté koupání má za následek silné odmaštění kůže a srst pak dobře neizoluje, láme se a plstnatí. Navíc se pes při takovém koupání dokonale promočí a trvá hodně dlouho než dokonale proschne, což s sebou nese nebezpečí nastydnutí. Po našamponování je psa nutné důkladně opláchnout, aby nezůstaly v srsti zbytky šampónu. Pokud vaše kolie začne línat, vykoupáním se línání urychlí. Při běžném znečištění stačí psovi omýt břicho a tlapky čistou vodou.

 

K hygieně kolie neodmyslitelně patří pravidelné kartáčování. Nejvhodnější je tzv. pudl kartáč, který srst dobře vyčistí a pročeše. Psa kartáčujeme proti srsti tak, aby v srsti nezůstaly zplstnatělé provázky. Jemnou srst za ušima, případně i srst na předních končetinách pročesáváme kovovým, nepříliš hustým hřebenem. Hřívu a límec češeme nahoru. Je-li to zapotřebí, můžeme bílou srst kolie vyčistit magnéziem nebo suchým šamponem, který rovněž srst načechrá.

Výstroj kolie se skládá z hladkého úzkého obojku a vodítka s karabinkou nebo z obojku napevno spojeného s vodítkem (smyčka), nebo předváděcího vodítka. Obojek na přezku je vhodný pouze pro malá štěňata, velkému psovi by takový obojek cuchal a trhal bohatou srst na krku a působil rušivě. Musí-li váš pes nosit náhubek, pořiďte mu prostorný drátěný, v němž může otevřít tlamu a volně dýchat i za teplého počasí nebo při námaze. Pokud náhubek potřebujete jen vyjímečně (do autobusu), postačí kožený, který je skladnější.

Každé štěně i dospělý pes by měl být chráněn proti infekčním chorobám očkováním. V době kdy chceme psa naočkovat si musíme všímat, zda je zdravotně v pořádku (průjem, změny chování...), pokud tomu tak není je lépe očkování po domluvě s veterinářem odložit. Přeočkování se doporučuje každý rok až do smrti psa.

Ve čtvrtém měsíci věku štěněte začíná výměna mléčného chrupu za trvalý. V tomto věku také někdy začínají problémy s nesením uší (stojaté nebo příliš těžké ucho). Pokud se vašemu štěněti postaví jedno nebo obě uši, nečekejte na nic a špičky uší můžete zatížit žvýkačkou (tmelem na tabuli - v papírnictví) nebo zalepit náplastí. Dbejte na to, aby váš pes tuto hmotu nepozřel (při zatřepaní hlavou se může uvolnit z ucha), hrozí mu veterinární komplikace zažívacího traktu např. s možným naleptáním sliznice jícnu. Z krmení vynechte mléko, kosti, vaječné skořápky a vitamínové přípravky s přídavkem vápníku a fosforu.  Při nápravě uší je hlavně nutná vytrvalost, neboť to často není otázka několika týdnů ale dlouhých měsíců.

Objevíte-li na své kolii blechy nebo jiné vnější cizopasníky (klíšťata), odstraníte je nejlépe použitím speciálních přípravků na kůži v pipetce, sprayů nebo obojků. Nesmíme také zapomenout na pelíšek nebo boudu psa, kterou také vystříkáme spreyem proti vnějším cizopasníkům. zakousnuté klíště z kůže opatrně vykroutíme, ne vytrháváme.

Již u chovatele by štěně mělo být odčerveno (pasta, tablety). Kolii zásadně nesmíte odčervovat přípravkem Ivomec! Kolie, sheltie a některá další plemena jsou velmi citlivá na jeho účinnou látku ivermektin a v mnoha případech došlo k úhynu psa v krátké době po aplikaci Ivomecu. Preventivní odčervování se doporučuje 2 x ročně.

 

VÝCHOVA KOLIE

Tyto řádky nejsou a nemohou být návodem k výcviku kolie. Kolie jsou pracovní psi. Chtějí a měly by být zaměstnávány, pokud se má plně rozvinout jejich skutečný charakter. Sportování a hry dělají dobře psům i majitelům. Možnosti uplatnění v organizované kynologii jsou takřka neomezené:

- všestranný výcvik,

- zkouška psa stopaře,

 - zkouška psa obranáře (sebejisté kolie tento výcvik zaměřený na kořist, nikoli na bojovnost, baví. Pokud nejsou nuceny ke kousání, jejich přívětivý charakter se nemění),

 - zkouška psa záchranáře,

 - turnajový sport (čtyřboj = cviky poslušnosti, skákání přes překážky, slalomový běh, běh přes překážky; šestiboj = čtyřboj + čichové schopnosti nebo hledání ztracené osoby nebo připravenost k obraně; terénní běh 2.000 nebo 5.000m; turnaj překážkového běhu)

- Agility

- Flyball

- jízdy s koňmi

- práce u stáda

- ve službách člověka (průvodci tělesně postižených)

Nehodí se pro ně závody psích spřežení nebo chrtí dostihy. Chcete-li svoji kolii cvičit, dejte přednost výcviku záchranářskému, lavinářskému, stopařskému nebo pasteveckému. Nesnažte se z kolie udělat psa - obranáře, je to proti její přirozenosti. Kolie byla vyšlechtěna pro hlídání a pasení (ovce nesměla kousat jen tzv. štípat). Mezi chovateli je upřednostňována kolie s přátelskou a milou povahou, kousavost a agresivita jsou kolii bytostně cizí. Navíc běžně používané tvrdé metody výcviku (např. u němec.ovčáků) kolie nesnáší a na jejím charakteru tak napácháte nenapravitelné škody. Pokud tedy chcete se svou kolií navštěvovat cvičiště, volte takového instruktora, který má pochopení pro rozdíly v povaze jednotlivých plemen psů.

Každý majitel kolie, i když není přítelem organizovaného výcviku, by měl svého psa podrobit základnímu výcviku. Každý pes by měl zvládnout požadavky, které vychází z každodenního života. Kolie také rády předvádějí různé kousky.